رفتن به بالا

تلفن تماس: 09175886068


تصویری از فن سانتریفیوژ و فن آکسیال

به طور کلی، فن سانتریفیوژ و فن آکسیال  دستگاه‌هایی هستند که به طور گسترده‌ای برای تخلیه و به جریان انداختن هوا و هوا رسانی در محیط‌های صنعتی و غیر صنعتی مانند کارگاه‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی، مرغداری‌ها، گلخانه‌های صنعتی، آشپزخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی ساختمان‌های مسکونی و غیره استفاده می‌شود.

باید توجه داشته باشید که فن آکسیال یا پنجره‌ای با جابجایی حجم بیشتر هوا نسبت به فن سانتریفیوژ ولی بدون امکان رانش هوا در کانال (بدون فشار استاتیکی) استفاده می‌شود.

هدف استفاده از انواع فن سانتریفیوژ یا استوانه‌ای تأمین فشار رانش هوا در کانال‌های هوا رسانی است، ولی قدرت جابجایی حجم هوای کمتری نسبت به فن آکسیال دارند.

 

 

نمونه ای از یک فن آکسیال

فن آکسیال تجاری

 

فن سانتریفیوژ و فن آکسیال

هنگامی که هوا رسانی از طریق کانال هوا انجام می‌شود، فقط می‌توان از باد بزن‌ها یا فن‌های سانتریفیوژ استفاده کرد. بالانس استاتیک و دینامیک فن‌ها و مونتاژ دقیق زاویه پره‌ها در انواع فن‌های آکسیال و سانتریفیوژ (فوروارد و بکوارد) جزو مهم‌ترین عامل در عملکرد صحیح فن‌ها می‌باشند. به طور کلی، فن‌ سانتریفیوژ به دلیل بی‌صدا بودن و داشتن عملکرد مناسب در فشار‌های بالا در بسیاری از تجهیزات تهویه مطبوع و برای فراهم کردن شرایط آسایش استفاده می‌شود.

 

تصویری از فن سانتریفیوژ فوروارد دو طرفه

فن سانتریفیوژ فوروارد دو طرفه

 

فن سانتریفیوژ با پره‌های انحنا به جلو یا فوروارد (forward)، در سرعت‌های کم ، ظرفیت‌های کم و فشارهای استاتیکی زیاد بیشترین بازده را دارد. فن‌ سانتریفیوژ فوروارد در سیستم‌های گرمایشی کم‌فشار و تهویه مطبوع خانگی تا کوره‌های هوای گرم با راندمان ۵۵ تا ۶۵ % کاربرد دارند.

فن‌  سانتریفیوژ بکوارد (backward) در سیستم‌های تهویه، تهویه مطبوع، گرمایش و صنعتی در هوای محیط‌هایی که خوردگی مکانیکی یا شیمیایی دارند، استفاده می‌شوند و بازده حداکثری ۸۰ درصدی دارند.

 

تصویری از فن سانتریفیوژ بکوارد

فن سانتریفیوژ بکوارد

 

 

اساس عملکرد فن سانتریفیوژ و آکسیال

 

عملکرد فن‌های سانتریفیوژ بر اساس دو عامل است:
نیروی گریز از مرکز (که به همین دلیل به فن‌های سانتریفیوژ معروف هستند)
انحراف جریان‌های هوا به‌وسیله پره‌های فن از حالت شعاعی به سمت خروجی فن؛ به گونه‌ای که زاویه بین ورود و خروج مولکول‌های هوا ۹۰ درجه است. فن‌های سانتریفیوژ برای حجم کم هوادهی (نسبت به فن‌های آکسیال با قدرت مشابه) و فشار استاتیکی بالا استفاده می‌شوند.
اصول عملکرد فن آکسیال (ملخی): عملکرد فن آکسیال بر اساس حرکت اجباری هوا طبق زاویه پره‌ها است، طوری که در این فن‌ها جریان هوا با محور پروانه موازی است. فن‌های پروانه‌ای برای حجم زیاد هوا و فشار استاتیکی کم استفاده می‌شوند.

 

تصویری از فن سانتریفیوژ فوروارد

فن سانتریفیوژ فوروارد

 

نحوه انتخاب و سفارش فن

نوع فن (سانتریفیوژ یا آکسیال)
ظرفیت جابجایی هوا cfm یا m3/hr
فشار استاتیکی فن (در مورد فن سانتریفیوژ فوروارد یا بکوارد)
تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور
ابعاد و جنس پره‌های فن (بخصوص در مورد ابعاد فن‌های آکسیال یا پنجره‌ای)

 

یکی از مدلهای فن آکسیال

فن آکسیال

 

در اجرای سیستم‌های جابه‌جایی هوا، به موارد زیر باید توجه داشته باشید:
رطوبت محل نصب
اسیدی یا بازی بودن هوای عبوری
ضد انفجار و ضد جرقه بودن الکتروموتور
دمای هوای عبوری موارد ذکر شده در سفارش دستگاه و اجرای سیستم‌های تهویه اهمیت زیادی دارند؛ بنابراین، بنا به سفارش دستگاه مورد نظر تحویل داده خواهد شد.

 

هواکش گریز از مرکز یا هواکش سانتریفیوژ یا فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ

 

نکات دیگری در مورد فن سانتریفیوژ و آکسیال

معمولاً برای انتخاب فن سانتریفیوژ ابتدا با ضرب طول در عرض در ارتفاع در تعداد دفعات تعویض هوای محل مورد نظر، حجم هوای قابل تعویض محاسبه می‌شود. سپس بر اساس سرعت ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت در دقیقه (FPM) برای عبور هوای خروجی     (exist) از درون کانال، ابعاد کانال خروج هوای مورد نیاز از جداول محاسبه و تعیین ابعاد کانال‌های انتقال هوا یا داکتیلاتور محاسبه می‌شود. پس از آن، بر مبنای حجم هوای محاسبه شده، ابعاد کانال به دست آمده، طول مسیر کانال، زانوهای احتمالی در کانال عبور هوا و موارد مرتبط دیگر، میزان افت فشار یا فشار استاتیکی فن سانتریفیوژ را به دست آورده و از آنجا قدرت الکتروموتور متصل به این فن نیز محاسبه می‌شود.

با توجه به اهمیت بالانس در عملکرد فن سانتریفیوژ و آکسیال و ارتباط مستقیم آن با طول عمر فن و الکتروموتور، برای تداوم بالانس دینامیکی فن‌ها، دقت کنید که انواع فن سانتریفیوژ و آکسیال در محل خود به صورت کاملاً افقی و تراز نصب شوند.

 

فن سانتریفیوژ بکوارد

فن سانتریفیوژ بکوارد دو طرفه

 

فروشگاه صنعتی کارن فن

فروشگاه صنعتی کارن فن در این پست خود اطلاعاتی را در  باره فن سانتریفیوژ و فن آکسیال
این محصول مهم سیستم تهویه مطبوع فراهم کرده است.برای کسب اطلاعات بیشتر
یا سفارش محصول به بخش تماس با ما رفته و با کارشناسان ما مشورت کنید.

پیشنهادها و نظرهای سازنده شما برایمان راهگشا خواهند بود.

 

ما واقعاً به شما وفاداريم.

 

فروشگاه صنعتی کارن فن

فروشگاه صنعتی کارن فن

 

تماس بگیرید